Vasasi Evangélikus lelkész bemutatása

Két évvel ezelőtt érkeztünk a pécsi evangélikus gyülekezetbe, frissen kikerülve az egyetemről nagyon izgatottak voltunk, hogy milyen lesz az első szolgálati helyünk. A férjemet, Hajduch-Szmola Patrikot 2016. nyarán szentelték fel evangélikus lelkésznek, így ő szeptembertől kezdte meg munkáját, én pedig az első évben még Ócsai Zoltán kollégánk mellett voltam gyakornok, tavaly óta pedig én is lelkészként vagyok jelen a gyülekezetben. Hárman szolgálunk tehát, Pécs az anyagyülekezet, de sok kisebb közösség is tartozik hozzánk a környező települések közül, például Pogány, Komló, Szigetvár és ezek közé tartozik Pécs-Vasas is. Bár még nem régóta élünk a környéken, egyből beleszerettünk, Pécs csodálatos város, élhető, barátságos és gyülekezeti szempontból nagyon sok lehetőséget kínál. Minden korosztály képviselteti magát az alkalmainkon, az egészen kisgyerekes családoktól kezdve az idősekig és ezért igyekszünk is olyan istentiszteleteket, programokat szervezni, hogy minden réteget megszólítson. Hétközben bibliaórákat, hittanórákat és más beszélgetős alkalmakat tartunk, időseket látogatunk, vasárnap pedig Pécsen és a környező szórványokban tartunk istentiszteleteket. Az egyik legnépszerűbb alkalmunk a családi istentisztelet, mert itt a szülők és a gyerekek együtt vannak, kötetlenebb, mint egy hagyományos istentisztelet, hiszen itt a gyerekeknek játékos foglalkozással és gitáros énekléssel készülünk.  Az egyetemváros is különleges kihívásokat tartogat, hiszen a fiatalok megszólítása mindig is fontos volt a pécsi gyülekezetben. Mivel engem ebben az évben egyetemi lelkészi szolgálattal bíztak meg, ezért kiemelt figyelmet fordítok arra, hogy az egyetemisták számára is szervezzünk alkalmakat, kirándulásokat, vitaesteket.

Másfél éve gyülekezetünk átvett egy óvodát az önkormányzattól, a kertvárosi Kék Elefánt Evangélikus Óvodát, így most már egy intézménnyel is bővült a gyülekezetünk. Itt tartunk hittant az óvodásoknak, de emellett a pécsi iskolákba is járunk hétközben, igyekszünk minél több helyen ellátni ezt a feladatot. Idéntől Pogányban is indult hitoktatás kétszer egy héten, ez külön öröm számunkra, hogy Pécsen kívül is volt erre igény, hosszú távon elképzelhetőnek tartjuk, hogy akár Vasason is elinduljon egy evangélikus hittancsoport. A vasasi gyülekezetet egy nagyon barátságos, családias helynek ismertük meg, ahol hagyomány, hogy a gyülekezeti tagok aktívan részt vesznek a közösség formálásában, legyen szó praktikus teendőkről, mint templomtakarítás vagy kertrendezés, de nyitottak minden lelki alkalomra is, például nagy örömmel fogadták karácsony előtt a pécsi fiatalok betlehemes műsorát, sőt, ők maguk is készültek előadással. Ebben nagy érdeme van gyülekezetünk motorjának, Fuchs Ervinné Ida néninek, aki helyben lakó lelkészek híján jó gazdaként felügyeli, hogy minden rendben menjen a templom körül. Sok teendő lenne még a gyülekezet építését illetően. A helyiek elmondása alapján sok fiatal család is él Vasason, az ő megszólításuk még előttünk áll, ezt el tudnánk képzelni akár a templomkertben szervezett családi nappal, gyerekprogramokkal. Célul tűztük ki a templom lépcsőjének és kerítésének felújítását is, hiszen elég rossz állapotban van, erre a célra sok adomány gyűlt össze, amelyet ezúton is köszönünk és az elkövetkező hetekben el is fognak kezdődni a munkálatok. A külső megszépülést reményeink szerint belső megújulás is fogja kísérni és minél többeket köszönthetünk majd templomunkban az istentiszteleteken, a hónap második és negyedik vasárnapján délelőtt 11-kor.

Kovács Barbara

Comments

comments